skip to Main Content
+48 91 35 101 35 +48 513 238 282
Czym Są Spady?

Czym są spady?

Będąc w drukarni często słyszycie magiczne słowo „spady”. Niestety ich brak w projekcie jest częstym powodem odrzucania plików. Wielu z Was nie wie czym one są… i słusznie, no bo niby skąd mielibyście je znać – to typowo drukarskie pojęcie 🙂

Wyjaśniamy o co chodzi, by w przyszłości wasze pliki bez problemu mogły zostać przekazane do druku.

Weźmy na przykład wizytówki. Ich standardowy wymiar wynosi 90 x 50 mm. Drukujemy je na większym arkuszu papieru i dopiero potem docinamy pojedyncze sztuki do odpowiedniego wymiaru. Aby dobrze to zrobić, potrzebujemy plik powiększony o 2 mm z każdej strony, czyli 94 x 54 mm. W wypadku ewentualnego przesunięcia gilotyny, w dalszym ciągu uzyskamy kolor grafiki na wydruku, a nie biel kartki. I właśnie ten 2 mm wąski pasek arkusza, który odrzucamy przy docinaniu to właśnie spady. Są niezbędne przy drukach, w których tło jest kolorowe lub gdy elementy grafiki dochodzą do krawędzi projektu. Dlatego spady muszą zawierać kolor lub grafikę tła. Nie mogą być białe, ani mieć inny kolor niż tło.

Spady Dobrze
Spady Dobrze
Spady Zle
Spady Rysunek

Podobnie przygotowuje się wszystkie materiały do druku. Instrukcje jak to zrobić możesz pobrać z naszej strony. Znajdują się pod specyfikacją większości produktów. Jeśli jednak nie chcesz się tym zajmować, możesz zlecić nam profesjonalne przygotowanie pliku. By mieć 100% pewność, że wszystko będzie dobrze wykonane, nasz dział graficzny doda spady do Twojego projektu lub od początku stworzy dla Ciebie wizytówkę, ulotkę, plakat i wszystko, czego tylko potrzebujesz.

Justyna Hajduk

Back To Top