skip to Main Content
+48 91 35 101 35 +48 513 238 282
Wymiary I Formaty Papieru

Wymiary i formaty papieru

Jakie są podstawowe formaty arkuszy papieru stosowane w drukarniach? Czym różni się format netto od formatu brutto? Czy rozmiar A5 jest większy, czy mniejszy od A4? Jaki format jest najlepszy do ulotki? Wydruki często sprawiają problem osobom niezwiązanym z poligrafią. Postaramy się to wyjaśnić 😉

Najbardziej znany wszystkim rozmiar arkusza to biurowy papier do drukarki, czyli format A4. Ma wymiar 210 x 297 mm. Najczęściej wykorzystuje się go do kserowania, druku podań i pism urzędowych oraz papieru firmowego. Składając go na pół otrzymujemy format A5 -148 x 210 mm – to wielkość zeszytu. Stosuje się go również w broszurach i ulotkach. Ale najbardziej powszechnym formatem ulotek jest A6 – 105 x 148 mm. Jest to kartka wielkości pocztówki. Jest o połowę mniejsza od A5, więc cena wydruku jest mniejsza. Format ulotki dobieramy również do ilości informacji, która ma znaleźć się w projekcie. Przy dużej ilości tekstu format A6 może być nieczytelny, dlatego przy druku ulotek oferujemy kilka wielkości. Z kolei podwajając nasz podstawowy arkusz A4 otrzymujemy format A3 – 297 x 420 mm. W tym wymiarze drukujemy przeważnie plakaty. Podwajając A3 otrzymujemy A2 – i tak dalej, aż do formatu A0.

Papier Firmowy A4
Papier Firmowy A4
A4 Składane Do A5
A4 Składane Do DL
Wizytówka 50×90
A6 Pocztówka

Zauważcie, że im większy format, tym cyfra w nazwie jest mniejsza i odwrotnie. Rozmiary arkuszy papieru określa międzynarodowa norma przyjęta również w Polsce przez Polski Komitet Normalizacyjny.

CIEKAWOSTKA: Format A0 ma powierzchnię 1 metra kwadratowego 🙂

Oprócz podstawowych formatów A, powszechne są również arkusze o formatach B. Często drukujemy plakaty B1 – 707 x 1000 mm i połowę mniejsze B2 – 500 x 707 mm. Mniej popularne są ulotki formatów B.

Jest jeszcze trzecia kategoria formatów – seria C. Jej głównym przeznaczeniem są koperty. W tym przypadku nazwa informuje, jakiego rodzaju arkusz formatu A można bez składania umieścić w danej kopercie. Na przykład do koperty C4 zmieści się bez składania papier A4. Do koperty C5 zmieści się format A5, itd. Jest to proste i bardzo intuicyjne rozwiązanie.

Poniżej podajemy wymiary formatów serii A, B i C.

Seria A Formaty
Seria A Formaty
Seria B Formaty
Seria C Formaty

Istnieje również format DL. Jest to kartka A4 złożona na trzy części. Dzieląc dłuższy bok na 3 równe kawałki uzyskujemy format DL – 99 x 210 mm. Jest bardzo popularny przy wydruku ulotek składanych. Należy zwrócić uwagę, że format ten ma taką samą nazwę zarówno koperty jak i arkusza papieru. Koperta DL jest stosunkowo większa, by wydruk spokojnie się do niej zmieścił.

Kolejnym podstawowym formatem jest wizytówka. W Polsce używamy dwóch głównych wymiarów: pierwszy, bardziej popularny to 90 x 50 mm, drugi nazywany euro standardem to 85 x 55 mm – jest zbliżony do wymiaru karty kredytowej. Z przyczyn praktycznych wymiar współczesnej wizytówki zazwyczaj nie przekracza 90 x 55 mm, ponieważ większe wizytówki nie zmieściłyby się do portfela i wymagałyby specjalnych wizytowników.

Format DL
Format DL
Wizytówki

Opisane formaty podawane są w wymiarze netto, czyli takie, jakie klient finalnie od nas otrzymuje. Jednak przynosząc nam plik do druku, prosimy o format brutto – czyli ze spadami.

Jest to wymagane ze względów technologicznych. Większość materiałów reklamowych drukujemy na większym arkuszu papieru i dopiero potem docinamy pojedyncze sztuki do odpowiedniego wymiaru. Aby dobrze to zrobić, potrzebujemy plik powiększony o kilka mm z każdej strony. W wypadku ewentualnego przesunięcia gilotyny podczas docinania, w dalszym ciągu uzyskamy kolor grafiki na wydruku, a nie biel kartki. Szerzej opisywaliśmy to w artykule: “Czym są spady?” – zapraszam do przeczytania również tego wpisu na naszym blogu 🙂

Justyna Hajduk

Back To Top